Jools Holland: kwajongen en boogiewoogie-pianovirtuoos
- Nieuws
- Jools Holland: kwajongen en boogiewoogie-pianovirtuoos
De legendarische tv-host heeft meer dan duizend optredens in zijn show gehad.
Iedereen kent Jools Holland waarschijnlijk van zijn Britse tv-programma Later... With Jools Holland. Maar hij is niet alleen een presentator, hij is een duizendpoot in de muziekindustrie, zo blijkt. Tijd om eens een kijkje te nemen in het leven van Jools Holland.
Kattenkwaad
Julian Miles 'Jools' Holland wordt in 1958 geboren in Londen. Hij groeit daar op en gaat naar de Shooters Hill Grammar School in het zuidoosten van de stad. Het gaat goed tot het moment dat hij een auto van een docent beschadigt. Hij wordt door dit akkefietje geschorst van school. wat meteen het einde inluidt van zijn studieloopbaan.

Begin van zijn muzikale carrière
Dat het hem dit weinig bomt, moge duidelijk zijn. In maart 1974 richt hij zijn eerste bandje op, genaamd Squeeze. Hij speelt toetsen in de band die opkomt tijdens de New Wave-beweging. De bandnaam is gekozen als eerbetoon aan het gelijknamige album van The Velvet Underground, dat een jaar eerder werd uitgebracht.
De successen van Squeeze
Met die band brengt Holland twee albums uit, voordat hij in 1980 voor eigen succes gaat. Op de eerste hit 'Take Me I'm Yours' en de hoogst scorende singles van Squeeze ('Cool For Cats' en 'Up The Junction') is Jools te horen. Tussen 1985 en 1990 keert hij nog even terug, omdat de band een reünie plant.
Jools gaat z'n eigen weg
In 1978 komt Jools Holland met zijn eerste solomateriaal in de vorm van de EP Boogie Woogie '78. In de periode tot en met 1984 brengt hij meerdere singles en een album uit, terwijl hij ondertussen ook op televisie te zien is. Hij begint als co-presentator van muziekshow The Tube. Het duurt niet lang voordat hij ook hier wordt geschorst. In een promo voorafgaand van een aflevering zegt hij "be there, or be an ungroovey fucker", en dat valt niet goede aarde bij de Britse televisiebonzen.
R&B-orkest
Eind jaren '80 bedenkt Jools dat het wel leuk zou zijn om weer muziek te maken in een eigen band. Zodoende richt hij - samen met oud Squeeze-drummer Gilson Lavis - de Jools Holland Big Band op, dat door de jaren heen zou worden omgedoopt tot Jools Holland & His Rhythm & Blues Orchestra. De dan nog 18-koppige band telt een pianist, organist, drummer, bassist, altsaxofonisten, tenorsaxofonisten, baritonsaxofonisten, trompettisten, trombonisten en achtergrondvocalisten. Tot op heden treedt Jools Holland nog op met zijn eigen werk.
Nu is later
De meeste bekendheid vergaart hij echter met zijn eigen tv-show. Later... With Jools Holland is een muziekprogramma dat al sinds 1992 op de BBC wordt uitgezonden. De show heeft nog nooit een pauze gekend en is daarmee uniek op de Engelse televisie. Sinds 8 oktober 1992 zijn er 331 afleveringen in 46 seizoenen opgenomen, buiten zijn 22 feesten die jaarlijks met oud & nieuw worden uitgezonden.
Elke aflevering wordt door meerdere acts muzikaal bekleed en er zijn ook talloze topartiesten langsgekomen voor een praatje en een optreden in de show. Inmiddels is het geen eer voor Jools als een wereldster in zijn programma te gast is, maar andersom. De impact van zo'n optreden is dan ook zeer groot, want het programma wordt wereldwijd (al dan niet online) bekeken en staat bekend om zijn hoge kwaliteit livemuziek. Wij maakten een playlist van 20 mooie optredens in de show:
Dit is een artikel in het dossier live. Voor meer over dit thema klik je hier.



